Liseberg

Hej hej
Pepp på Liseberg var det. Vi var där inne i 8 h (!) sen hade vi knappt styrfart framåt. Tror varenda kotte var där på midsommardagen (allt annat är ju stängt då så man passar väl på, det tänkte vi inte riktigt på..) Midsommarafton däremot hade det varit glesare i köerna, tips att komma i håg nästa år kanske 🙂

Prickade perfekt väder dock, soligt men inte för varmt. Hann väl inte åka så många karuseller så åkbandet lönade sig direkt men det ingick 4 expresspass om man köpte online så man får går före i kön i 4 attraktioner och det var ju nästan värt det bara för det. Såå segt med kö.

Dyngsura i Flumride. Micke och Olivia körde pensionärsstilen och hade ponchos på sig. Sebbe satt gladeligen längst fram och parerade vågorna 😉

Alltså kolla Micke HAHAHA! Ser ut som Maneten från Mars som anfaller. Pryder nu vårt kylskåp som magnet 🙂

Lisebergsbanan är favoriten (vi vågar inte åka något som går upp och ner, möjligen Olivia men ingen vågar ju åka med henne hehe). Peppen hos Sebbe när han hamnade längst fram visste inga gränser.




Churros till mellis. Åt lunch på Hamnkrogen inne på området. (De har barnbuffé för barnen).



Och när vi knappt hade styrfart längre framåt 19.30 stapplade vi över till första bästa restaurang utanför området och åt lite innan vi åkte hem till hotellet.





Sov ganska gott sen kan man säga 🙂
KRAM