Ris – & kycklinggratäng med fetaost och tomat
Innehåller annonslänkar
Godmorgon!
Hemma med lill-hostis i dag med. Låter som en enbiten rökare i sina värsta år stackarn. Mycket varm choklad blir det. Men mysigt med sällskap får jag säga <3
Tips: himla skön fin tröja som inte sticks. HÄR på rean! Fin i rosa också.
Innan tapeten målades över igår. Ångrar mig lite nu, skit också 😉 Tror jag får måla om med något mörkare, blev så ljust nu och lite för lila nyans på den grå färgen jag målade med, så svårt att se innan den hamnar på väggen, i butik var den mycket snyggare. Jaja tur det är en liten vägg bara. Fortsättning följer..
Det här är en gammal favorit jag gör i olika tappningar beroende på vad kylskåpet innehåller. Inte den snyggaste att fota men en av de godare 🙂 Går utmärkt att göra på överblivet ris men har man inget så kokar man nytt. Helst jasminris.
Ris & kycklinggratäng med fetaost och soltorkade tomater
4 port
4 port kokt jasminris
1 färdiggrillad kyckling
2 dl creme fraiche soltorkade tomater & fetaost
3 dl grädde
salt & peppar
10 strimlade soltorkade tomater
1 pkt körsbärstomater
ca 200 g white cheese (tex apetina)
Koka riset och lägg i botten på en ugnsform. Rensa kycklingen och skär den i mindre bitar. Lägg dessa och strimlade soltorkade tomater på riset. Halvera körsbärstomaterna och strö över. Blanda crème fraîche med grädden, salta och peppra.
Häll detta över kycklingen. Toppa med smulad fetaost. Gratinera i ugnen 225 C ca 15-25 min (beroende på om riset är kallt eller varmt). Servera med en god sallad till!
Krämigt gott och gojsigt, mmm!
Ha en fin dag!
KRAM