Favoritpaj, köttfärspaj med galler
Paj är något jag älskar, både efterättspajer och matpajer. Denna med köttfärs under ett pajdegsgaller är en favorit jag gjort i många många år.
Servera den som den är med sallad till eller lägg till lite ris vid sidan av, otippad god kombo. Perfekt vardagsmat (som även är god i matlåda om det skulle bli något kvar)
Köttfärspaj med galler
Pajdeg:
3 dl vetemjöl
125 g smör
3 msk vatten
Fyllning:
500 g köttfärs
100 g bacon alt rökt skinka
1 st gul lök
3 st röda paprikor
1-2 tsk salt
2 tsk mejram
2 tsk basilika
2 msk rödvinsvinäger
2 dl vatten
1 1/2 dl creme fraiche
(ägg att pensla med)
Gör degen till pajlocket och låt vila kallt en stund.
Stek baconen klippta i småbitar (alt skinka) tillsammans med färsen. Hacka löken och paprikan i små bitar och låt fräsa med. Tillsätt salt, mejram, basilika, vinäger och vatten. Sjud försiktigt ca 5 min. Tillsätt cremefraichen. Häll köttfärsröran i en pajform. Rulla degen i tunna remsor och lägg överst i rutmönster. Pensla med uppvispat ägg. Grädda pajen i nedre delen av ugnen 225 C ca 25 min.
Och gärna en klick ketchup till 😉 Jag är en sån som älskar ketchup till både köttfärspaj, köttfärssås och lasagne! Gör ni?
Nu omfamnar vi den här nya veckan och gör något bra av den! Trött som ett ösregn i dag så det kan bara bli bättre 🙂
KRAM