Helstekt fläskkarré med senapssås

Husmanskost Kött Sås

Testade ett recept jag hittade på recept.nu till middag i går kväll. Det luktade såååå gott i köket när karrén var i ugnen så jag var helt salig redan då. Och jättegott blev slutresultatet!!

ca 1kg fläskkarré i bit
1 äpple
1 morot
1 gul lök
1 kanelstång
några kvistar färsk rosmarin
1/2 dl flytande honung
1 l kycklingfond
smör till stekning
redning (mjöl + vatten)
1-2 dl grädde
2 msk senap
salt
peppar
äppelmos till servering

Salta och peppra runt om köttet och bryn det i en stekpanna med smör. Lägg köttet i en ugnssäker form. Bryt sönder kanelstången och smula den över karrén. Tillsätt rosmarin och honung. Stick en köttermometer i steken och se till att termometerns spets når köttets mittpunkt. Sätt in formen och stek klart köttet i ugn, 175 C, tills innertemperaturen nått 80-85 grader, det tar cirka 1- 1 1/2 timme. Ös karrén några gånger under stekningen med den sky som bildas.

kan1

kan2

Skär grönsakerna i bitar och bryn lätt i stekpanna. Häll på kycklingfond och lite honung och låt gå mjuka under lock. Ta upp grönsakerna och lägg på ett fat. Sila av skyn till grönsakerna. Red av med redning och lite grädde. Samksätt med senap, salt & peppar.

kan3

Skiva upp fläskkarrén och servera med grönsaker, sås, äppelmos och kokt potatis.

kan4

kan5

En riktig söndagsmiddag!!!! (fast det funkade ju lika bra en torsdag.. 😉 )

10 Kommentarer

10 kommentarer till “Helstekt fläskkarré med senapssås

  1. Detta är faktiskt ngt jag tänkt mig testa ngnggn..får nog slå till på det till nästa helg (hela denna ska jag jobba :/ )

  2. I och med mitt nya jobb jag har fått ska jag börja laga middagar emellanåt till klienterna. Jag är något skraj för detta måste jag säga, men det här ska jag lägga på minnet. Vet att vi har en bit karré i jobbfrysen. Todelo 😛

  3. Idag är det en redi Vickandag 😀 ..åt din kålpudding till lunch och nu ikväll blir det karrén med din gräddsås..såååååå gott!!!!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

10