I trappen står nu de snygga printsen från Ylva Skarp (fler varianter hittar ni HÄR)
Hej härliga vårdag!
Solen skiner (och ute är det svinkallt, jaja ;)), uppiggande! Och hemma är det riktigt välstädat, så när som på lite dammråttor som plötsligt syns alldeles för väl. Har nämligen haft besök under förmiddagen av en trevlig reporter och fotograf från Nerikes Allehanda för ett hemma hos reportage. Hojtar till när det kommer i tidningen, får ju många frågor om olika rum här hemma och många vill se mer så håll utkik!
En litet tjuvkik in till Sebbe. Nya förvaring för smått och gott kom i födelsedagspaketen, älskar dessa koffertar! Är ju svag för koppardetaljer som ni vet. Finns i ytterligare en färgställning och en liten tjej som fyller år snart har dem högt på önskelistan. Och tröttnar barnen en dag på dem är de minst lika snygga i vilket rum som helst.
Vad har Sebbe i sina? Lego i den understa och en himla massa ”matprodukter” i den översta som han går och handlar och pysslar med. (Kundvagnen var ju en annan poppis födelsedagspresent, så söööt och uppskattad)
Fler hemma hos-bilder kommer inom kort som sagt 🙂
Passar på att tipsa er om en jättegod laxrätt som jag själv tänkte göra till lunch nu.
Söt chilifisk med sting
4 laxfiléer
Salt & peppar
3 dl grädde
1 dl créme fraiche
1 rejäl vitlöksklyfta
1/2 dl sweet chili
2 msk finklippt gräslök
2 msk finklippt persilja
Lägg laxen i en smord ugnsform. Salta & peppra. Blanda grädde, créme fraiche, sweet chili och vitlök i en kastrull och koka upp. Låt puttra några minuter och smaka av med salt & peppar och ev mer sweet chili om så önskas. Rör ner örterna och häll såsen över fisken. Strö över finriven gruyere. In i ugnen, 200 C ca 15-20 min tills fisken är klar och utan fått lite fin färg.
Servera med ris och/eller en god sallad. Mums!!
Oops solen hann försvinna och bytas ut mot regntunga moln medan jag skrev detta, typiskt aprilväder kan man väl säga.
KRAM på er!








Älskar dessa koffertar! Jättesnygga i alla möjliga rum. Kram kram
Visst är de!! och sväljer maaassor!
kram
Så fint! Längtar till den dagen jag kan placera ut blommor på barnrummen igen utan att de attackeras 🙂
Denna står mest som prydnad när det inte leks på rummet. Ska luckan öppnas så ryker ju blomman.. :)) (men den attakeras inte, bara ställs nån annan stans)
kram
Vad härligt med sol ☀️
Grattis till reportaget i tidningen…längtar tills du lägger ut fler hemma-hos-bilder från Ert inspirerande hem
Tack tack <3
kram!
….det försvann lite text från mitt inlägg…
Men iallafall ..
Grattis till reportaget
(man kan inte skriva mobil-smileys om det var det du försökte, då kapas texten ;))
Jättefint! Har spanat in de koffertarna kag med, riktigt snygga!!
Här har solen varit framemot hela dagen, så härligt, speciellt när man går hemma och vabbar. Det är så skönt att gå komma ut på tomten en stund och andas lite frisk luft då.
Kram
Ja visst är det skönt!! krya på er <3
kram
Ååååå tips till nya bebisrummet!! Jag ska spana in massa saker nu framöver!!
Vad myyyyysigt!!!!! <3
Kram!!
Vad kul att få se lite nya vinklar! Ser finfint ut! 🙂 Älskar fönstret vid trappan. Trevlig helg! 🙂
Tack, älskar oxå våra runda fönster!! (Ett i trappan, ett i entrén! ) kram och trevlig helg
Ni bor så otroligt mysigt! Underbar bilder! Ikväll ska vi testa Nicklas chipsgratäng för första gången, hoppas på succé, sedan när barnen somnat blir det lite chokladprovning mamman och pappan. Ha en fin hel! Kram
Låter som en perfekt kväll!! Ha så mysigt. KRAM
Förresten diggar ert runda fönster! Vi har ochså ett runt fönster,fast i vårt sovrum.
Det är nåt visst med runda fönster :))
Fina hemmabilder och laxen måste jag testa idag! Med sweet chili, menar du ”vanlig” hackad chili då eller sweet chilisås?:)
sweetchili-sås 🙂
kram
Tack för snabbt svar! 🙂 Gjorde denna till lunch och den var sååå god! Dina recept är fantastiska! Har följt din blogg i 5-6 år och hittills har jag tyckt om allt jag lagat/bakat! 🙂 Fortsätt i samma stil och ha en jättefin helg!
Hej! Tusen tack för detta fiskrecept som 5/5 i familjen gillade! 4-åringens betyg: ”Gott! Det smakar som pizza!” Nu undrar jag om du har tips på en smarrig påskefterrätt som inte är alltför komplicerad och inte innehåller choklad, gelatin eller nötter. Tack på förhand!