
Hej hej
Till huvudrätt serverade vi grillade lövbiffsspett. Inget optimalt grillväder i snön kanske men det gick bra, spetten ska grillas så kort tid så grillkocken slapp frysa så mycket 🙂 Har man inte tillgång till grill går det bra i ugnen också men det är ju något speciellt med grillsmaken.
Köttet blir supermört av marinaden, ni måste testa detta!
Grillade lövbiffspett
4 port
400 g lövbiff
2 msk japansk soja
2 msk sweet chilisås
1 msk olja
½ tsk sesamolja
salt och svartpeppar
Skär varje lövbiff i långa strimlor på längden, ca 2-3 per skiva. Blanda samman marinaden och lägg ner köttet. Marinera minst 30 min (men gärna några timmar). Trä sedan upp köttet som ett dragspel på blötlagda spett.
Grilla dem 2-3 min per sida.

Till detta en tomatsallad med mozzarella. Blanda 2 askar körsbärstomater (gärna i olika färger) med 1 finskivad rödlök, bladen från en kruka basilika, en burk minimozzarella och en vinegrette på 3 msk rödvinsvinäger, 3 msk olivolja, salt & svartpeppar. Låt stå och dra kallt en stund.

Bearnaisesås blir extra gott om man låter smöret bli lite brynt, det blir den där lite sötaktiga karamelliga smaken på smöret då. Mums!
Bearnaisesås med brynt smör
4 port
200 g smör
5 krossade vitpepparkorn
1 msk finhackad schalottenlök
3 msk vinäger
3 msk vatten
3 äggulor
färsk dragon
färsk persilja
salt & peppar
Smält fettet och låt det bli lite brynt. Låt det svalna något.
Koka peppar, lök, vinäger och vatten i en liten kastrull utan lock tills ungefär hälften av vätskan återstår. Sila bort peppar och lök och häll tillbaka vätskan i kastrullen. Stäng av värmen. Vispa ner äggulorna med stavmixer. Tillsätt det smälta avsvalnade smöret medan mixern är på och rör den upp och ner under tiden så allt blandas ordentligt. Smaksätt med finhackad dragon, persilja, salt & peppar.

Så gott!!
KRAM
Så många goda recept du delar idag blir ju hur sugen som hest på allt… tack för inspiration på blue monday
Men seriöst vad gott!!!
Stämmer det verkligen med totalt bara 6msk vätska?
Måste man ha en stavmixer, funkar det inte att vispa för hand? Sugen att testa detta imorgon!
Joddå det funkar! Kram
Förresten, sesamoljan behövs den , vad gör den för marinaden? kram
Ja ger speciell smak!