
Hej hej
Gjorde som sagt en grymt god pasta i helgen, prova den! Blir så himla krämigt med philadelphia i såsen.

Krämig kyckling & baconpasta
4 port
färsk pasta (4 port)
2 kycklingfiléer
1 pkt bacon
1/2 ask körsbärstomater
1 hönsbuljongtärning
3 dl grädde
100 g philadelphia
salt & peppar
Till servering:
riven parmesan
ruccola
oliver
körsbärstomater
Klipp baconen i små bitar och fräs i en passan. Skär kycklingen i små bitar och låt bryna med (tillsätt mer olja/smör om det behövs). Skär tomaterna i kvartar och lägg i dem. Häll på grädde och philadelphia. Smula ner buljongtärningen och låt allt puttra samman en stund. Smaka av med salt & peppar. Koka den färska pastan och rör sedan ner den i såsen. Servera med ruccola, generöst med riven ost och strö över lite oliver och tomater. Gott!

I kväll blir det högrevsburgare här hemma med hembakat bröd a la måndagskocken Olivia. I morgon har jag tjejmiddag här hemma (och namnsdag) så jag ska laga något namnsdag-igt. Onsdagskocken har bestämt tacos, ska se om jag kan få honom att göra någon twist på det.. Torsdag är vi inte hemma så det blev en kort matsedel denna gång. Vad äter ni i veckan?
KRAM
Idag blir det din falska moussaka till middag, så god!!! Resten av veckan blir det korvstroganof med ris, kycklingfilé fylld med ädelost, gaeng ped – röd thai curry, tacotårta och porterstek. Luncherna består mestadels av matiga sallader och soppor.
Hej hopp,
jag gjorde den här igår för första gången och den var ju bara såå god. Såsen…. nomnomnom :).
Och här om dagen gjordej jag din kyckling cashew – också jättegod och alla i familjen älskade den :).