
Hej hej
Här kommer steg för steg och recept på smörgåstårtan jag gjorde. Vill man och har tid kan man självklart göra egen majonnäs och därmed egen gurkmajonnäs och mimosasallad men jag använder mig av Hellmanns som smakar nästan lika gott (och köper färdiga röror förutom äggröran). Den blir sååå saftig och god.
Denna tårtan räckte till ungefär 10 port.
Matplatsens smörgåstårta
Formfranska, 32 skivor
lager 1:
200 g gurkmajonnäs
200 g tunnskivad kokt skinka
lager 2:
4 kokta ägg
ca 1 1/2 dl majonnäs + 1/2 dl vispgrädde
salt & peppar
lager 3:
400 g mimosasallad
runt om:
ca 2 dl majonnäs
ca 1-2 dl dl vispgrädde
salt
ca 1/2 påse ostbågar
Koka äggen och låt kallna. Ska och hacka fint. Vispa samman all grädde (ganska fast) och majonnäs och smaka av med salt & peppar. Blanda ägghacket med ca 1/3 av gräddröran.

Skär kanterna av bröden. (Dessa kan man göra krutonger eller goda virlöksbrödspinnar av, eller DESSA). Lägg ut 2 x 4 st på ett fat. (Mitt stora silverfat jag använde köpt jag på Dollarstore för 30 kr, kap!). Bred på ett rejält lager med gurkmajonnäs och hacka skinkan fint och strö över.

Lägg på ett lager bröd och bred sedan på äggröran på detta. Toppa med ytterligare ett lager bröd. Bred mimosan på detta. (Vill man inte ha mimosasallad kan man ha skagenröra eller tonfiskröra eller leverpastej blandat med gräddröra eller varmröktlaxröra eller vad man gillar).

Toppa med sista lagret bröd och bra gräddröran runt hela tårtan. Mixa ostbågarna fint och tryck dit dem på kanterna runt om. Hit förbereder man dagen innan! Plasta in och ställ i kylen.


Pimpa sedan tårtan med allt ni gillar och lite till 🙂 Gå bananas!

Given succé på vilket kalas som helst! Eller redan till helgen kanske?
KRAM
Men åh va gott! Älskar smörgåstårta, men är inget fan av mimosasallaf i, tyvärr! Brukar göra en röra av tonfisk i ena lagret och en ned hackade räkor kokt ägg i den andra, men ett måste är helt klart krossade ostbågar runt om! Det har jag börjat med tack vare dig 🙂
Kramar!
Älskar denna👍👍måste ändra meny för helgen 😉
Ser så gott ut, måste testas i helgen!
Dina fina köksö, vart kommer den ifrån?
Från Ikea! Kram
Vad kan man ha istället för mimosasallad? Är allergisk tyvärr ☹️
Låter mycket gott! Skall prova.