Innehåller reklam genom annonslänkar för Ellos

Hej hej
Satt och klurade på kvällens fredagsdrink men är inte sugen på att åka och handla så det får nog bli något vi alltid har ingredienser till hemma – en klassisk G & T. Gin och tonic. Och den allra godaste gör man med gurka och svartpeppar i. Och en god gin, gärna Hendricks.

En perfekt GT
massor av is
4-6 cl gin, gärna Hendricks
ca 1 dl god tonic
ett par skivor hyvlad gurka
svartpeppar
Fyll ett glas med is och lägg i gurkan. Häll på gin och toppa med tonic. Dra ett par varv med svartpepparkvarnen över.

Så enkelt men gott. Gillar ni? Jag drabbades ju av sk ”pinemouth” i början av sommaren (pinjemun) efter att ha ätit pinjenötter. Dagen efter kom den konstigaste smak i munnen, det smakade så bittert och beskt. Och gav sig inte! Vad jag än åt och drack så smakade det som dränkt i GT haha. Kaffe var rent ut sagt vidrigt att dricka och även när jag inte åt något kom den där smaken i munnen i vågor dygnet runt. Riktigt jobbigt att dras med faktiskt, satt i i ett par månader (!) även om det blev mildare på slutet. (Nej det var inte Corona, jag testade mig). Har inte vågat äta pinjenötter sen dess och kunde inte med bittra smaker som tonic och aperol förrän nu i princip.

Vågar inte äta några nu inför jul heller (vill inte förstöra smaklökarna inför julmaten om jag kan låta bli) men efter nyår tänkte jag ge det ett försök, för jag älskar ju pinjenötter. Det verkar främst vara kinesiska pinjenötter som är boven i dramat så det får bli italienska för mig. Och så färska som möjligt.

Ett blustips! DENNA raring finns HÄR i både svart och vitt och är väl den perfekta festblusen året om?! Tjock vacker spets, puffiga ärmar och lös modell. Favvo! Sånt där go-to-plagg som alltid funka och sitter bekvämt. Ett av mina bästa mest använda köp i höst.

Sen har jag fått några frågor om fina fuskpälsar och jag har ju dels DENNA i olika färger och längder som jag älskar (på kampanj nu!!), och förra årets favorit finns åter i lager HÄR, nu på 40 %!

Sen älskar jag DENNA modellen.

Och massa fler hittar ni HÄR, många till kampanjpris nu!
KRAM
(Missa inte inlägget nedanför, ös gärna på med fler tips. TACK ni är bäst!)
Det tog mig att bli vuxen till jag gillade GT men nu tycker jag att det är jättegott. Vill dock inte ha den med gurka och helst Bombay Sapphire.
Vilken fin blus, hur är den i storlek? Tack för din fina blog
Tack rara! Den är normal/rymlig tycker jag! Ta din normala eller gå ner en strl om du velar mellan två. kram
Tänkte på det där med pinjenötter, jag har orecis som du pollenallergi och just pinjenötter och hasselnötter får jag korsreaktion på. Samt alla otillagade kärnfrukter.
Så det kan vara så att det egentligen är pollenallergin som spökar. Älskar åxå pinjenötter o hasselnötter men vill inte riskera en reaktion. Det enda jag klarar är mandel o lite jordnötter.
Trevlig helg!
Hasselnötter och stenfrukter kan jag inte heller äta men pinjenötter har jag alltid ätit massor av och utan problem. Men googla pinemouth så kan du läsa, det är ett fenomen för sig. Kram
Har aldrig testat med malen svartpeppar, tycker det både smakmässigt och grafiskt (för du åker hiss upp och ner hela tiden) är najs med hela svartpepparkorn. 🙂
Fick som sommarpresent av en vän, Stockholms Bränneri Gin och den har en doft av rosmarin – så jag har helt snöat in på den gin sorten, tonic och sen en kvist rosmarin (vrid den gärna, så oljorna kommer ut) – gott! Får bli en sån ikväll tror jag, ska kika på något gott tillbehör bland dina recept! 🙂
Måste vara värsta åkomman för just en matbloggare 😅 Men på riktigt usch vad otrevligt, skönt att det är över för dig, tänker alltid att det är lite rysk roulette när jag själv äter dem.
Jag har också haft ”pinjemun” men det varade inte så länge som tur var. Förvarar öppen förpackning i kylen. Ha en fin helg! 🍸
Jag har hört att pinjenöten är ett frö och det man reagerar på är mögelsporer som tydligen är vanligt från vissa sorter!!! 😳 Har ingen säker källa dock! 😅
Har oxå drabbats av att allt smakade beskt efter jag ätit pinjenötter,ganska många dagar. Har numera tyvärr blivit allergisk mot dessa. Trevlig helg.
Jag rekommenderar dig verkligen att prova en GT med Hernö gin! Jag har t om gjort en GT pralin på den, fantastisk!! Det är Sveriges första gindestilleri och har vunnit pris som världens bästa gin!
GT är så gott och håller med, gurka och svartpeppar är bäst 👌🏻. Ha en trevlig helg 😍