
Godmorgon
Vaknat på plats i Kapstaden i dag till en strålande morgon. Är här på pressresa med Nederburg och Drostyhof, ska bli så himla kul. Ser fram emot att lära mig massor om vin (och mat)!
Vinter här så det är ju lite kyligt (som svensk vår/försommar) men ack så härligt. Vi kom fram vid 14 till Sydafrika efter nästan 24 h på resande fot. Lyckades sova 2 h 45 min sammanlagt på flygen 😉 men jag var hyfsat pigg ändå. Det blev en långpromenad down town och väcka benen innan vi åt middag i Waterfront där vi bor och sen var det ganska tidigt i säng. Men nu är vi som nya, ska strax bli upphämtade för att åka till en vingård så jag passar på att ta en cappuccino i hotellrestaurangen. Bjuder på lite bilder från gårdagen!

Möttes av en välkomst-GT vid incheckning

Bor på Radisson RED vid hamnen, utsikten från rooftopen i går vid solnedgången var magisk! Så overkligt när det plötsligt blir mörkt på kvällarna vid 18, inte van med det när man kommer från svensk sommar.



Middag på Karibu. Traditionell sydafrikanskt kök. Mitt unde middagen kom en grupp dansare/sångare in och ställde till med show. Wow! Så häftigt. (Lyssna på stories)



Nu är det dags för avfärd här! Återkommer med lite midsommarinspo senare. Nedräkning till en av sommarens (eller årets!) mysigaste dagar ju.
Ha en riktigt härlig start på veckan nu!
KRAM